Podwyższony poziom stresu i napięcia to coś, z czym większość z nas nie ma do czynienia na co dzień. Napływające zewsząd informacje i kolejne zalecenia władz podtrzymują to napięcie, któremu często towarzyszy wiele myśli i trudnych emocji.
W przypadku każdej sytuacji trudnej, wywołującej stres bardzo ważne jest to, aby dbać o potrzeby na podstawowym poziomie. Dotyczy to przede wszystkim sfery odżywiania, snu (zasad dotyczących rytmu dnia i nocy), aktywności fizycznej zwłaszcza w kontekście regulacji emocji. W tym przypadku bardzo pomocna staje się rutyna, rozumiana jako utrzymywanie pewnego rodzaju zwyczajów i zasad, dotyczących rytmu dnia i nocy, odżywiania i – co bardzo ważne w kontekście regulacji emocji– utrzymywania w miarę możliwości aktywności fizycznej.
Chodzi o to, by nie dochodziło do zmian nawyków tylko z tego powodu, że przebywamy na kwarantannie i funkcjonujemy zawodowo zupełnie inaczej, niż dotychczas, a w związku z tym byśmy sobie nie pozwalali na większą eksploatację organizmu. Ten czas warto wykorzystać na obserwację własnych potrzeb, praktykę uważności i zadbać o komfort na tym podstawowym poziomie.
Takie postępowanie ma wymierne korzyści w postaci wzrostu odporności. Kiedy pozostajemy w izolacji, nie mamy zbyt wielu możliwości radzenia sobie z emocjami, czy chociażby ze zmianą otoczenia. Dlatego warto sięgnąć po narzędzia, które nam w tym wesprą. Mogą to być ćwiczenia fizyczne, możliwe do wykonania w zaciszu domowym, jak joga, medytacja, czy oddech.
Proponujemy zacząć od oddechu, który jest zasadniczym regulatorem wszystkich czynności życiowych. Zauważ, że bez jedzenia można wytrzymać nawet kilka tygodni, bez picia – kilka dni, natomiast bez oddychania – zaledwie kilka minut. Zadbaj o siebie w tym zakresie, przejdź z nami reedukację oddechową, skoryguj swoje nawyki, poznając znaczenie i praktykę prawidłowego, fizjologicznego oddechu i wprowadź tę wiedzę do swojej codzienności. Przez meandry praktyki oddechowej poprowadzi Ciebie certyfikowany instruktor metody Butejki.